Szkodniki roślin doniczkowych

Szkodniki roślin doniczkowych

O tym co żyje kosztem roślin słów kilka

 

W chwili kiedy rozpoczynamy zieloną przygodę musimy się liczyć również z nieprzyjemnymi aspektami posiadania domowej dżungli, czyli szkodnikami atakującymi nasze rośliny. Najlepiej byłoby uniknąć niechcianych gości i w tym pomaga właściwa profilaktyka i zapewnienie roślinom jak najlepszych warunków do rozwoju. Nie zawsze jednak udaje się zapobiec infekcji i obserwujemy stopniowe marnienie rośliny lub bezpośrednio określone szkodniki. Ważne jest wtedy, aby szybko zareagować. Pozwoli to zminimalizować uszkodzenia i uratować roślinę. Najskuteczniejsze są środki chemiczne. Na rynku dostępne są zarówno środki ekologiczne jak i tradycyjne. Zdarzyć się jednak może, że z jakiegoś powodu nie chcemy lub nie możemy zastosować środków chemicznych. Dlatego poniżej opiszę również sposoby „domowe” na rozwiązanie problemu z poszczególnymi pasożytami. Uszkodzone przez szkodniki części roślin najlepiej usunąć ponieważ nie regenerują się. W poszukiwaniu informacji na temat „co atakuje moją roślinę?” zapraszam do lektury artykułu poświęconego szkodnikom roślin domowych/doniczkowych. Dla ułatwienia nawigacji po artykule przedstawiam listę najczęściej spotykanych szkodników:

1. Przędziorki

2. Wciornastki

3. Ziemiórki

4. Tarczniki i Miseczniki

5. Mszyce

6. Skoczogonki

7. Wełnowce

1. Przędziorki

CO TO?/ Jak rozpoznać

Pojawiają się zazwyczaj na spodniej stronie liścia lub w miejscu gdzie blaszka liściowa schodzi się z ogonkiem. Wyglądem przypominają drobniutkie granulki cukru (tak białego jak i trzcinowego) rozsypane na powierzchni rośliny. Szkodnik ten wytwarza wokół siebie drobną pajęczynkę, skąd jego nazwa  przędziorek. Żerując na roślinie sprawia, że przestaje się ona rozwijać, a w miejscu jego bytowania pojawiają się zazwyczaj jaśniejsze kropki. W zależności od typu rośliny, z czasem brzegi liści zaczynają obsychać lub całe liście odpadają.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Najczęściej ten nieproszony gość do naszych domów zostaje przyniesiony na nowej roślinie. Przędziorki przenoszone są jednak również przez wiatr, więc warto od czasu do czasu przejrzeć swoją zieloną kolekcję. Szkodniki te lubią suche powietrze więc najefektywniej rozprzestrzeniają się zimą. Dobrą profilaktyką w związku z tym jest zapewnienie roślinom odpowiedniej wilgotności powietrza.

ZWALCZANIE

Poza zwalczaniem chemicznym w formie oprysku (środki dostępne są np. w sklepach budowlanych), można spróbować pozbyć się przędziorka za pomocą ściereczki zamoczonej w delikatnym roztworze z wody i szarego mydła lub płynu do mycia naczyń. Jest to jednak sposób mozolny i wymaga wielokrotnego powtórzenia zanim uporamy się z problemem.

2. Wciornastki

CO TO?

Wyglądem przypominają małe, czarne lub białe przecinki, niekiedy opatrzone skrzydełkami (w zależności od przyjętej formy  etapu rozwoju i gatunku). Owady te żerują na spodniej stronie liścia wysysając z rośliny soki, w wyniku czego na górnej stronie liścia pojawia się jasny obszar w kształcie kleksa lub pajęczynki. Niekiedy powierzchnia liścia robi się miejscowo strupiasta.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Poza tym, że mogą być przyniesione na innej roślinie, nie wiadomo jak się rozprzestrzeniają.

ZWALCZANIE

Zazwyczaj skuteczny jest oprysk ze środków owadobójczych jednak warto go przeprowadzić dwukrotnie, ponieważ wciornastki niekiedy chowają się w zakamarkach między liściem, a łodygą i wychodzą ponownie po kilku dniach.

3. Ziemiórki

CO TO?

Ziemiórki to małe czarne ruchliwe muszki, które same w sobie są irytujące ale prawdziwe spustoszenie w kolekcjach roślin sieją ich larwy. Są to dorastające do 6 mm, przezroczyste gąsienice z widocznym

czarnym układem pokarmowym. Żerują one w glebie i żywią się składnikami organicznymi, w tym korzeniami roślin, przez co te obumierają.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Jak każdego innego szkodnika i ziemiórkę można przynieść do domu w doniczce z nową rośliną. Zdarza się jednak, że zakupimy ją wraz ze świeżym podłożem. Dlatego zawsze zakupioną ziemię warto profilaktycznie wyłożyć w zamkniętym szczelnie worku na ostre słońce, aby się odparzyła. Zainfekowane podłoże można też „wypiec” (wysterylizować) w piekarniku ale oczywiście już bez folii.

ZWALCZANIE

Do zwalczania dorosłych osobników stosuje się żółte lepce. Natomiast w celu pozbycia się larw używa się do podlewania silniejszego roztworu specjalistycznego środka owadobójczego. Z naturalnych sposobów na ziemiórki zaleca się pałeczki cynamonu, czy ząbki czosnku wetknięte w glebę wokół rośliny. Można też wyjąć roślinę z ziemi, dokładnie oczyścić i opłukać jej korzenie, a następnie przełożyć do świeżego podłoża. Jest to jednak metoda bardzo drastyczna dla rośliny.

4. Tarczniki i Miseczniki

CO TO?

Tarczniki to owady żerujące na roślinach w sposób stacjonarny. Przysysają się one do powierzchni rośliny i chronią od góry owalną, niezbyt wypukłą bladą tarczką. Miseczniki różnią się od tarczników wyraźną brązową barwą oraz znaczną wypukłością tarczki. Trudniej je też zdrapać. Atakują głównie łodygi.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Szkodniki te przenoszą się z rośliny na roślinę.

ZWALCZANIE

Najszybciej i najskuteczniej jest, jak w każdym innym przypadku, zastosować odpowiedni preparat chemiczny dostępny na rynku. Są też metody nie chemiczne lecz są one niezwykle mozolne. W przypadku wymienionych szkodników jest to mechaniczne usunięcie tarczek oraz umycie każdej części rośliny wodą z domieszką płynu do mycia naczyń lub szarego mydła.

5. Mszyce

CO TO?

Są to małe owady przypominające muszki. Przybierają kolor biały, żółty, zielony, szary lub czarny. Żerują licznie, grupami przesłaniając niekiedy całe łodygi roślin. Ich naturalnymi sprzymierzeńcami są mrówki, natomiast naturalnymi wrogami biedronki. W domu jednak pozostaje stosować chemię opryskową.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Jeśli nie przynieśliśmy ich na nowej roślinie, to mogły przywędrować z ogródka, gdzie najczęściej się je spotyka.

ZWALCZANIE

Jednokrotny oprysk dedykowany dla mszyc zazwyczaj załatwia sprawę. Trzeba jeszcze potem odrobinę przeczyścić roślinę ale zazwyczaj obchodzi się bez większych problemów i strat.

6. Skoczogonki

CO TO?

Małe (23 mm), białawe stawonogi, które najłatwiej jest dojrzeć pod wieczór, czyli w porze ich uaktywniania się. Jeśli roślina jest zainfekowana już od dłuższego czasu wystarczy potrząsnąć trochę doniczką aby zobaczyć jak skaczą, kłębią się i chowają. Skoczogonki w małej ilości nie są szkodliwe, ponieważ przetwarzając materię przyczyniają się do użyźniania gleby. Dopiero, gdy siedlisko stanie się zbyt ciasne by je wyżywić, zaczynają dobierać się do soczystych części roślin.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Ponieważ są to owady żyjące w glebie, ich obecność można wyjaśnić tak samo jak pojawienie się ziemiórek i zalecane jest takie samo przeciwdziałanie.

ZWALCZANIE

Poza chemicznym podlaniem stosownym dla tego rodzaju szkodnika, skoczogonki można spróbować „utopić” wstawiając doniczkę do wody tak aby była w całości pod wodą. Szkodniki wypłyną na powierzchnię. Trzeba przy tym jednak uważać aby nie uszkodzić roślinie bryły korzeniowej i w miarę skutecznie i szybko odsączyć nadmiar wody z doniczki. Możliwe, że zabieg będzie trzeba powtórzyć za jakiś czas. W przypadku roślin, które źle znoszą nadmiar wody można zastosować odwrotną metodę, czyli glebę przesuszyć. W ten sposób wytwarza się skrajnie nie sprzyjające dla skoczogonków warunki.

7. Wełnowce

CO TO?

Są to małe, owalne i włochate stworzonka. Gdy się już osiedlą na roślinie, owijają się w „wełniany” kokonik, skąd ich nazwa. Żerują stacjonarnie. Zazwyczaj znaleźć można je w różnych zakamarkach rośliny, typu łączenie ogonka liściowego z łodygą lub wzdłuż unerwienia liścia.

SKĄD ON SIĘ WZIĄŁ?!

Poza tym, że mogły być na innej przyniesionej roślinie, to nie wiadomo jak się przenoszą. Najczęściej występują na sukulentach, lecz zdarzają się także na strelicjach, fikusach i krotonach (UWAGA: pojawiają się także w bryle korzeniowej).

ZWALCZANIE

Takie samo jak w przypadku tarczników i miseczników.

Diagnostyka

Wg miejsca:

Spód liścia: czarne lub białe przecinki  wciornastek; drobniutkie białe kropki, pajęczynka  przędziorek

Młode liście, zakamarki: „wełniany” kokon, biało szary owal  wełnowiec

Łodygi: delikatnie wypukłe, kremowe plamy  tarcznik; brązowe wypukłe „krople”  misecznik; od białego przez żółty i zielony aż po czarny owad  mszyca

Gleba: czarna malutka muszka/przezroczysta gąsienica, ok. 0,5 cm  ziemiórka; białe ruchliwe „przecinki”  skoczogonki

Wg objawów:

Blade plamy na liściach  należy szukać przędziorków lub wciornastków

Roślina mimo podlewania „więdnie”  należy szukać larw ziemiórek, mszyc lub sprawdzić kondycję korzeni

Dziwne plamki/grudki na liściach i łodygach  należy przyjrzeć się i sprawdzić czy dają się zdrapać,mogą to być miseczniki, tarczniki tudzież inne czerwce

Ruchliwe „muszki” przy oknie  jeśli odbiegają rozmiarem od standardowej muchy to z pewnością szkodnik roślin. Zalecany jest lepiec.

Komentarze

Zostaw swój komentarz